„Ég a napmelegtől a kopár szík sarja…” – így kezdődik Arany János 1846-ban befejezett elbeszélő költeménye, a Toldi, mely egy csapásra hírnevet szerzett hazánk neves költőjének. Műve a mai napig hatalmas népszerűségnek örvend, egyes sorait sokan kívülről fújhatják. Legutóbb a Scolar Kiadó jelentette meg különleges kötetét, ami tizenkét éneken keresztül mutatja be számunkra a kortalan történetet.

Toldi Lőrinc, az ország néhai vitéze feleségét és két fiát hagyja magára. Az özvegyasszony a fiatal legénnyel, Miklóssal együtt tengeti szürke hétköznapjait Nagyfaluban, birtokukon mezei munkával múlatva az időt. A hatalmas erejű ifjú azonban nem ilyen életről álmodozik: atyjához hasonlóan ő is derék vitézzé szeretne válni, kinek hőstetteit messze földön énekli majd meg az utókor. Unalmas életében a király udvarában tevékenykedő, kígyólelkű György hazatérése okoz később nagy felfordulást. A búslakodó óriást álnok testvére mihaszna katonái addig hergelik, míg az a piszkálódást megunva felkap egy malomkövet, majd közéjük hajítja azt. A véres tragédiává fajult esetet követően a gyilkossá vált Miklósnak menekülnie kell felbőszült bátyja haragjától, ezzel pedig kezdetét veszi élete legnagyobb kalandja. Titokban abban reménykedik, hogy megbocsátásban részesülhet az uralkodótól, ha legyőzi a kihívó nélkül maradt Mikolát, a csehek veretlen bajnokát…

Anyját látja jőni... (Domján József munkája)

Elrepült a nagy kő... (Domján József munkája)
„Ha a sztorit már jól ismerjük, akkor mégis mi teheti annyira egyedivé ezt a kiadványt?” – tehetik fel most néhányan a kérdést. Egyrészt limitált példányszámban készült, mindössze 1500 darab kerül belőle forgalomba, másfelől a könyvet a világszerte elismert Domján József képei színesítik. Művészünk 1907-ben látta meg a napvilágot Budapesten, és bár jobbára grafikusként, valamint festőként tartják nyilván, tehetsége a színes fametszetek terén mutatkozott meg leginkább. Élete során nemcsak az öreg kontinens országaiban tett látogatást, megfordult a messzi Kínában is – hosszú utazásának állomásain újabb ismeretekkel lett gazdagabb, az ellesett technikai fogásokat mindig kamatoztatta. Az ’56-os forradalom híre Svájcban érte, haza nem költözött, helyette az Egyesült Államokba emigrált. Gyökereit ennek ellenére sosem feledte: sajátos, a magyar hagyományokból rengeteget merítő stílusát itt ugyancsak megőrizte. 1992-ben hunyt el, ám munkássága gondoskodott halhatatlanná tételéről. Nevével a New York-i Metropolitan, illetve a londoni Victoria and Albert Museum mellett a Magyar Nemzeti Galéria kiállításain egyaránt találkozhatunk.

Felelt a jó király... (Domján József munkája)

Ismeretlen bajnok fekete paripán... (Domján József munkája)
A Kossuth-díjas alkotó munkái kétségkívül sokat emeltek az egyébként is remekbe szabott klasszikuson. Nagyszalonta szülöttének szívét minden bizonnyal boldogság járná át, mert ilyen igényes formában láthatná viszont munkája gyümölcsét.
✪✪✪✪✪✪✪✪✪✪
A bemutató eredetileg 2018. október 17-én jelent meg.
A könyvet a Scolar Kiadó jóvoltából olvashattam el.