Míg a nyolcvanas-kilencvenes években az Egyesült Államokban virágkorát élte a horrorirodalom, addig nálunk sajnos eléggé alárendelt szerep jutott osztályrészéül. Bár azóta határozott javulást vehetünk észre, talán az alkalomhoz illő Légszomj, a GABO Könyvkiadó által gondozott újabb gyűjteményes kötet hozhat igazi változást ilyen téren.
Szabó Vince illusztrációja
Összesen tizenöt novella ad nekünk ízelítőt a hazai felhozatalból. A horroron kívül a nehezen behatárolható weird műfaja képviselteti magát, mely a sajátos eszközeivel ugyanúgy a kellemetlenség érzését keltheti az olvasókban. Valamit már most garantáltan leszögezhetek: ezek a rövid történetek az elismerésre méltó változatosságukkal szabályosan gyönyörködtetnek! Lesz itt az istenek háta mögötti tanyavilágon játszódó tragédia, a Grimm fivérek hagyatékából táplálkozó misztikus mese, a tanulmányaikkal bajlódó egyetemisták bizarr esete, szívet szorongató családi dráma... Le a kalappal a srácok előtt, kreativitásból jár a jeles!
Vaddisznóvadászat (kép forrása: Getty Images)
A bitangerős kezdést hullámzó minőség követte. A válogatásba került művek összességükben véve jók, ami mindenképp bizakodásra ad okot – erre az alapra nyugodt szívvel építkezhetünk, innen csak felfelé vezet az út! Mint kicsivel fentebb igyekeztem szemléltetni, a sokszínűségre egy rossz szavam sincs, szerencsére a hangulatkeltésben is jeleskedtek általában, ám volt néhány sztori, melyek nem gyakoroltak rám akkora hatást, hogy maradandóbb emlékeket hagyjanak bennem. Eleinte kissé furcsálltam, amiért többször visszaköszöntek a különböző lakóhelyek (például a Balaton melletti különös szálló, a fővárosi társasház annak fura szomszédságával vagy a nemrég örök álomra szenderült nagyi kitakarítatlan lakása), de gyorsan kapcsoltam: az elmúlt időszakban sokan élhettek magányosan, a négy fal fogságában, így vélhetőleg ez a helyzet nyomta rá a bélyegét az alkotásokra.
Borostyánnal benőtt ház (Jamie Whiffen fotója)
„...a horror köztudottan rengeteget merít az egyéni és társadalmi feszültségekből, ennek fényében pedig nem is igazán világos, miért nem vagyunk még horrornagyhatalom.” – mereng el az előszóban az ellentmondásosnak látszó állapoton Roboz Gábor, a kiadvány szerkesztője. Ilyen tehetségekkel viszont érdemes belevágni a világ meghódításába, ezért remélhetőleg később érkezni fog a folytatás!
✪✪✪✪✪✪✪✪✪✪
A novelláskötetet a GABO Könyvkiadó ajánlotta fel.